Liigu sisu juurde

Proovi hoida aer nii horisontaalselt kui võimalik ja pööra vette kukkumise poolse aerulaba jõukülg vee poole. Paadirendiasutustes on kõige sagedamini saadaolevad täispuhutavad matkapaadid ning raftid. See on selgitatav sellega, et polüetüleenist tehtud süst on oluliselt vastupidavam, kuna sportlikku tüüpi süstad peavad pidama vastu suurele survele. Hiljem lisame veel aeruga edasi-tagasi liikumise, et tugi kestaks kauem. Süst Kes küll ei oleks kuulnud väikestest nahaga kaetud paadikestest, millega Gröönimaal elavad eskimod merel käivad? Süst sobib kitsamate jõgede ja väiksemate järvistute peale.

Ning ka pealttoe juures kujuta ette, nagu tõmbaks sa süsta enda alla, mitte ei lükkaks ennast selle peale.

Susta Survest

Kuna kogu see liikumine on märgatavalt lihtsam, kui hoiad ülakeha süsta raskuskeskme lähedal, on mõistlik lasta ülakeha nii tagateki vastu kui võimalik. Mõnikord ei anna ühekordne aerulöök piisavalt kauakestvat tuge. Kui tugi kaob ära, siis hakkab aerulaba vee alla vajuma. Sellisel juhul peaksid aerulaba kiiresti serv ees veepinnale tooma.

Mis on ealine maakuli degeneratsioon?

Kui laba on tagasi veepinnal, hakka aerulaba mööda veepinda horisontaalselt edasi-tagasi liigutama. Selle juures hoia aerulaba liigutamise suunas tõusva nurga all.

Põhimõte on suhteliselt sarnane kahekstõmbe tegemisele, mida õppisime Külgsuunas liikumise peatükis.

Tagatekile nõjatumine teeb pealttoe tegemise lihtsamaks. Kui teed kõike õigesti, võid püsida aeru peale toetuvas asendis nii kaua kui soovid. Harjuta ja lihvi oskusi seni, kuni suudad teha pealttuge mõlemalt poolt piisava kindlusega.

Susta Survest

Pealttoe tegemine moodustab suure osa eskimopöördest, nii et selle õppimine ei tohiks enam väga raske olla. Tänapäeval on enamik seda tüüpi paate toodetud komposiitmaterjalist või polüetüleenist.

Kanuu on mõeldud aeglaselt rahuliku veega jõe peal sõitmiseks või pikemateks retkedeks. Kanuu on 4,5—5,5 m pikk, stabiilne, tavaliselt varustatud kahe kuni nelja istmega — seda aerutatakse ühe mõlaga ning aerutavad esimene ja tagumine paadis istuja. Kanuu eeliseks on suur mahutavus, stabiilsus, lihtne manööverdamine ja mugav sisse-välja astumine.

Nagu alttoe puhul, on ka pealttoe tegemiseks palju erinevaid võimalusi. Sobivaima valik sõltub sellest, kui palju tasakaalust väljas sa oled ning milline on parajasti sinu stardiasend pealttoe alustamiseks. Pealttuge saab edukalt kasutada ka suure laine vastu toetamiseks, kui see üritab sind ümber ajada. Esialgu õpime pealttoe tegemist lihtsa kaar tõmbega.

Miinuspoole pealt võib mainida sundasendis istumist, mis võib veematkadega mitteharjunud inimestele probleeme tekitada. Pikemale matkale on soovitatav kaasa võtta pehmem alus istumiseks.

Pegaptanib Macugen Kuidas silmasisest süsti tehakse?

Kanuu on peresõbralik — lapsed ja koduloomad tunnevad ennast paadis piisavalt mugavalt ka mitmepäevasel matkal. Antud paaditüüp on parim valik rahulikuks matkaks või kas keskmise pikkusega jõel või väiksemal järvestikul.

Süst Kes küll ei oleks kuulnud väikestest nahaga kaetud paadikestest, millega Gröönimaal elavad eskimod merel käivad? Tõe huvides tuleb ära märkida, et esimese kajaki leiutasid Kanada eskimod, Gröönimaale ilmusid need alles Eesti kultuuriruumis tähendab süst ja kajakk pealt kinnist veesõidukit, mida aerutatakse kahelabalise aeruga.

Susta Survest

Tänapäeval rendiasutustes saadaolevaid süstasid võib jagada alamgruppidesse: meresüst, matkasüst, sport- triki- slaalomsüstad ja sit-on-top ehk SOT-süstad. Mere- ja matkasüstad on pealt kinnised paadid, kus aerutaja istub madala istme peal, mis asub paadi põhjas. Aerutamise ja lainetuse poolt tekitatud veepritsmete vastu kaitseb aerutajat veekindel kate.

SOT-süst on see-eest pealt lahtine tavasüstast laiem paat, milles aerutaja istub aluse peale integreeritud istmel. Nii nagu kanuud, on valdav enamik süstasid tehtud komposiidist või polüetüleenist.

Kuid erinevalt kanuust on polüetüleenist tehtud süsta kandevõime suurem kui komposiidist süstal. See on selgitatav sellega, et polüetüleenist tehtud süst on oluliselt vastupidavam, kuna sportlikku tüüpi süstad peavad pidama vastu suurele survele.

Meresüst on tavaliselt ühekohaline, kuid mõnikord ka kahekohaline. Silm fikseeritakse spetsiaalse instrumendi abil ja silma klaaskehasse süstitakse ravimit. Võib-olla tunnete protseduuri ajal kerget survet silmale, kuid mitte valu.

Susta Survest

Süsti järel kontrollib arst Teie silma. Enne kui kliinikust lahkute, pannakse Teile silma sisse antibiootilist ravisalvi.