Kas tunned, et su eesmärk on kadunud, kui emakssaamise võimalust enam ei ole? Uuringud on näidanud, et liigese enda ainete kasutamine aeglustab liigeskõhre kulumist, vähendab liigesevalu ning suurendab liigeste liikuvust. Lisaks suukaudsele ravile võib kasutada ka paikseid vahendeid — erinevaid toimeaineid sisaldavaid plaastreid, salvie, kreeme või geele. Selleks, et liigesekõhred jääksid terveks, tuleb tema soovitusel hoolitseda selle eest, et nad saaksid piisavalt vajalikke toitaineid ning ei tekiks vedelikupuudust. Glükoosamiinil arvatakse olevat ka valuvaigistav toime. Haiguse tekkimise aluseks on trauma, krooniline ülekoormus või pidev mehhaaniline surve limapaunale näiteks töö põlvili asendis.
Liigesekulumuse tundemärgid on just sellised Kodutohter Loodusseaduste vastu ei saa - kõik, mis liigub, see ka kulub.
Selles on lööke ja hõõrdumisi leevendavaid kõhrepindu ja liigest koos hoidvaid kudesid ning liigesesidemeid. Liigest toetavad ka liigesele kinnitunud lihased ja kõõlused.
Shutterstock Liigesekulumus ehk osteo artroos on kõige tavalisem liigesehaigus. Vanemas eas leitakse artroosi peaaegu kõigil, kuid vaid väiksele osale inimestest põhjustab see raskeid vaevusi. Artroosi tekkepõhjus on pidev koormustaluvusest suurem surve liigesele, selle tulemusel kujunevad välja kulumissümptomid, eriti kõhres.
Artroos tuleb vanusega Üldiselt peetakse artroosi vanusega kaasnevaks haiguseks: umbes pooltel inimestel hakkavad liigesed kuluma alates Kõhrekahjustusest algav artroos süveneb aeglaselt aastate jooksul.
Kõhre elastsus kaob, see hakkab pragunema, kestendama ja kulub õhemaks.
Liigesepinnad muutuvad karedaks ning mehaaniline koormus ja hõõrdumine hakkavad liigeses valu tekitama. Väldi ülekaalu Haiguse väljakujunemist saab tervislikku kehakaalu hoides aeglustada.
Сенсационное лечение артроза!!! Открытие российских учёных
Ülekaal hoiab liigesed pidevalt ebaloomulikult kõrge pinge all, vähene liikumine omakorda võib aga viia kõhre ebapiisava varustamiseni hapniku ja toitainetega. Ka võib ülekaalulisel inimesel areneda metaboolseid haigusi, näiteks diabeet, siis halveneb kõhre varustamine veelgi, kõhr kaotab elastsuse ning võib hakata kuluma.
Liigesehaiguse märgid Osteoartroosi tavaline sümptom on liigesevalu, mis tekib ja tugevneb kohe, kui hakatakse liikuma, ka pärast suuremat koormust.
Vaevused sõltuvad sellest, millised liigesed haigestuvad. Lülisamba kaela- ja seljaosas võivad aheneda lülidevahelised luulised avaused, kust väljuvad närvijuured, selle tagajärjeks on kätesse ja jalgadesse kiirguv valu.
Põlvevalu on tunda esmalt Artroos liigeses laskudes, hiljem ka üles Artroos liigeses. Puusade ja põlvede artroos võib häirida ka käimist. Sõrmeliigeste kulumus muudab käe kohmakaks ning liigutustel valuhellaks, sõrmeliigeste kohale tekivad artroosisõlmed.
Valu saab leevendada Artroosi ei ole võimalik välja ravida, küll aga saab valu- ja põletikuravimitega valu leevendada. Valu korral võtta paratsetamooli ja kasutada lokaalseid valu- ja põletikuvastaseid salve, mis on saadaval apteegis käsimüügis.
Ärritatud ja turses liikmele võib asetada ka külmageeli või -koti. Kui turse püsib, tuleb pöörduda arsti vastuvõtule.
ARTROOS, OSTEOPOROOS, REUMATOIDARTRIIT – ja muud kroonilised liigeste ja luude haigused
Rasket ja valulikku puusa- ja põlveliigeste artroosi ravitakse tänapäeval tehisliigeste paigaldamisega. Kindlasti tuleks vältida haige liigese liigset koormamist: liikudes tuleks kasutada tugikeppi või tugiraami, tuleks pigem istuda kui seista, mitte kanda raskusi.
Selleks, et liigesekõhred jääksid terveks, tuleb tema soovitusel hoolitseda selle eest, et nad saaksid piisavalt vajalikke toitaineid ning ei tekiks vedelikupuudust.
Ka ravivõimlemine säilitab liigeste liikuvust.